gtk+ - en to uk translation catalogue (896 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
uk: "%s" не вдається перетворити на значення типу "%s" для атрибуту "%s"

en: "%s" is not a valid attribute name
uk: "%s" не є допустимою назвою атрибуту

en: "%s" is not a valid attribute type
uk: "%s" не ж допустимим типом атрибуту

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
uk: "%s" не є допустимим значенням атрибуту "%s"

en: "Deepness" of the color.
uk: "Глибина" кольору.

en: %.1f GB
uk: %.1f Гб

en: %.1f KB
uk: %.1f Кб

en: %.1f MB
uk: %.1f Мб

en: %1$s on %2$s
uk: %1$s на %2$s

en: %d byte | %d bytes
uk[0]: %d байт
uk[1]: %d байти
uk[2]: %d байтів

en: %s job #%d
uk: %s завдання №%d

en: '%s' already exists in the bookmarks list
uk: '%s' вже існує у списку закладок

en: '%s' does not exist in the bookmarks list
uk: '%s' не існує у списку закладок

en: (Empty)
uk: (Пусто)

en: (None)
uk: (Немає)

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: (unknown)
uk: (невідомо)

en: --- No Tip ---
uk: --- Немає підказки ---

en: <%s> element has invalid id "%s"
uk: Елемент <%s> має неправильний ідентифікатор "%s"

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
uk: <%s> не має ані елементу "name", ані елементу "id"

en: <b>Any Printer</b>
    For portable documents
uk: <b>Будь-який принтер</b>
    Для переносимих документів

en: A <%s> element has already been specified
uk: Елемент <%s> вже був визначений

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
uk: Елемент <text> не може зустрічатись перед елементом <tags>

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
uk: Файл з назвою "%s" вже існує. Бажаєте замінити його?

en: A_t:
uk: _у:

en: About %s
uk: Про %s

en: Accelerator|Disabled
uk: Немає

en: Add Cover Page
uk: Додати титульну сторінку

en: Add the current folder to the bookmarks
uk: Додати поточну теку до закладок

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
uk: Додати теку '%s' до закладок

en: Add the selected folder to the Bookmarks
uk: Додати вибрану теку до закладок

en: Add the selected folders to the bookmarks
uk: Додати виділені теки до закладок

en: Advanced
uk: Додатково

en: All sheets
uk: Усі сторінки

en: Amharic (EZ+)
uk: Амхарське (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
uk: Кількість синього в кольорі.

en: Amount of green light in the color.
uk: Кількість зеленого в кольорі.

en: Amount of red light in the color.
uk: Кількість червоного в кольорі.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
uk: Знайдено анонімний тег, не можуть бути створені теги.

en: Application
uk: Програма

en: Arrow spacing
uk: Простір навколо стрілки

en: Artwork by
uk: Графіка

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
uk: Атрибут "%s" є неправильним у елементі <%s> у цьому контексті

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
uk: Атрибут "%s" зустрічається вічі у тому самому елементі <%s>

en: Auto Select
uk: Автовибір

en: Axes
uk: Вісі

en: BMP image has bogus header data
uk: Зображення формату BMP містить неправильні дані в заголовку

en: BMP image has unsupported header size
uk: Зображення BMP має непідтримуваний розмір заголовка

en: Bad code encountered
uk: Виявлено неправильний код

en: Be_fore:
uk: _До:

en: Best _Fit
uk: Найкраще за_повнення

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
uk: Неправильне значення кількості бітів на канал для зображення формату PNM.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
uk: Значення кількості бітів на канал у зображенні формату PNM не дорівнює 8.

en: Bookmark saving failed: %s
uk: Помилка збереження закладки: %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
uk: У елементі <%s> присутні як "id", так і "name"

en: Brightness of the color.
uk: Яскравість кольору.

en: CLASS
uk: КЛАС

en: C_ollate
uk: _Впорядкувати

en: C_onnect
uk: П_ідключити

en: C_reate
uk: _Створити

en: C_redits
uk: _Подяки

en: C_urrent
uk: _Поточну

en: Cache file created successfully.
uk: Файл Cache успішно створено.

en: Cannot allocate TGA header memory
uk: Не вдається виділити пам'ять для заголовка формату TGA

en: Cannot allocate colormap entries
uk: Не вдається виділити пам'ять для елементів мапи кольорів

en: Cannot allocate colormap structure
uk: Не вдається виділити пам'ять для структури мапи кольорів

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
uk: Не вдається виділити пам'ять для даних IOBuffer

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
uk: Не вдається виділити пам'ять для структури IOBuffer

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
uk: Не вдається виділити пам'ять для структури контексту формату TGA

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
uk: Не вдається виділити пам'ять для завантаження файлу PNM

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
uk: Не вдається виділити пам'ять для завантаження зображення XPM

en: Cannot allocate new pixbuf
uk: Не вдається виділити новий об'єкт Pixbuf

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
uk: Не вдається виділити пам'ять для тимчасових даних структури IOBuffer

en: Cannot change to folder because it is not local
uk: Не вдається перейти у вказану теку, тому що вона не локальна

en: Cannot read XPM colormap
uk: Не вдається зчитати мапу кольорів XPM

en: Cannot realloc IOBuffer data
uk: Не вдається перерозподілити дані структури IOBuffer

en: Cedilla
uk: Цеділла

en: Circular table entry in GIF file
uk: Циклічний табличний запис у файлі формату GIF

en: Cl_ear
uk: О_чистити

en: Classified
uk: Класифіковано

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
uk: Клацніть на піпетці, а потім по кольору в будь-якому місці екрана, щоб вибрати цей колір.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
uk: Клацніть по елементу в палітрі, щоб зробити його поточним кольором. Щоб змінити цей елемент, перетягніть сюди зразок кольору, клацніть правою клавішею і виберіть "Зберегти колір тут"

en: Color
uk: Колір

en: Color Selection
uk: Вибір кольору

en: Color Wheel
uk: Колірне коло

en: Color _name:
uk: Н_азва кольору:

en: Command Line
uk: Командний рядок

en: Compressed icons are not supported
uk: Стиснуті значки не підтримуються

en: Confidential
uk: Конфіденційно

en: Copie_s:
uk: Ко_пій:

en: Copies
uk: Копії

en: Copy URL
uk: Копіювати URL

en: Copy _Location
uk: Копіювати _адресу

en: Could not add a bookmark
uk: Не вдається додати закладку

en: Could not add a bookmark for '%s' because it is an invalid path name.
uk: Не вдається додати закладку для '%s', тому що цей шлях - неправильний.

en: Could not clear list
uk: Не вдається очистити елемент

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
uk: Не вдається знайти значок "%s". Також не знайдено
    тему "%s", можливо ї слід перевстановити.
    Завантажити тему можна з:
    	%s

en: Could not get a stock icon for %s
uk: Не вдається отримати вбудований значок для '%s'

en: Could not get image height (bad TIFF file)
uk: Не вдається отримати висоту (неправильний файл TIFF)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
uk: Не вдається отримати ширину (неправильний файл TIFF)

en: Could not get information for file '%s': %s
uk: Не вдається отримати інформацію про файл '%s': %s

en: Could not mount %s
uk: Не вдається підключити %s

en: Could not obtain root folder
uk: Не вдається отримати кореневу теку

en: Could not remove bookmark
uk: Не вдається видалити закладку

en: Could not remove item
uk: Не вдається видалити елемент

en: Could not rename %s back to %s: %s.
uk: Не вдається перейменувати %s назад на %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
uk: не вдається перейменувати %s у %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
uk: Не вдається перейменувати %s на %s: %s, з подальшим видаленням %s.

en: Could not retrieve information about the file
uk: Не вдається отримати інформацію про файл

en: Could not select file
uk: Не вдається виділити файл

en: Could not select file '%s' because it is an invalid path name.
uk: Не вдається виділити файл '%s', тому що цей шлях - неправильний.

en: Could not send the search request
uk: Не вдається надіслати запит на пошук

en: Could not start the search process
uk: Не вдається почати пошук

en: Couldn't allocate memory for context buffer
uk: Не вдається виділити пам'ять для буфера контексту

en: Couldn't allocate memory for header
uk: Не вдається виділити пам'ять для заголовка

en: Couldn't allocate memory for line data
uk: Не вдається виділити пам'ять для даних рядка

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
uk: Не вдається виділити пам'ять для завантаження файлу JPEG

en: Couldn't allocate memory for paletted data
uk: Не вдається виділити пам'ять для даних палітри

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
uk: Не вдається виділити пам'ять для завантаження файлу BMP

en: Couldn't convert filename
uk: Не вдається перетворити назву файлу

en: Couldn't create new pixbuf
uk: Не вдається створити новий об'єкт Pixbuf

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
uk: Не вдається розпізнати формат зображення у файлі "%s"

en: Couldn't save the rest
uk: Не вдається зберегти залишок

en: Couldn't write to BMP file
uk: Не вдається записати файл BMP

en: Couldn't write to TIFF file
uk: Не вдається записати у файл TIFF

en: Create Fo_lder
uk: Створити _теку

en: Create in _folder:
uk: Створити у _теці:

en: Credits
uk: Подяки

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: Cursor hotspot outside image
uk: Активна область визначена за межами зображення

en: Custom Size %d
uk: Власний розмір %d

en: Custom size
uk: Власний розмір

en: Cyrillic (Transliterated)
uk: Кирилиця (транслітерація)

en: De_lete File
uk: В_идалити файл

en: Decrease Indent
uk: Зменшити відступ

en: Default
uk: Типовий

en: Delete File
uk: Видалення файлу

en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: Didn't get all lines of PCX image
uk: Отримані не всі рядки зображення PCX

en: Dimensions of TIFF image too large
uk: Зображення формату TIFF надто велике

en: Disabled
uk: Вимкнений

en: Do use the Wintab API [default]
uk: Не використовувати Wintab API [типово]

en: Documented by
uk: Автор документації

en: Don't batch GDI requests
uk: Не об'єднувати запити GDI

en: Don't check for the existence of index.theme
uk: Не перевіряти існування файлу index.theme

en: Don't include image data in the cache
uk: Не включати зображення в кеш

en: Don't use the Wintab API for tablet support
uk: Не використовувати Wintab API для підтримки планшету

en: Down Path
uk: Вниз по дереву

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
uk: Елемент <%s> не є допустимим перед <%s>

en: Empty
uk: Пусто

en: Error
uk: Помилка

en: Error creating folder '%s': %s
uk: Помилка створення теки "%s": %s

en: Error deleting file '%s': %s
uk: Помилка видалення файлу "%s": %s

en: Error from StartDoc
uk: Помилка від StartDoc

en: Error getting information for '%s': %s
uk: Помилка отримання інформації про '%s': %s

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
uk: Помилка інтерпретації файлу зображення JPEG (%s)

en: Error launching preview
uk: Помилка попереднього перегляду

en: Error loading icon: %s
uk: Помилка завантаження значка: %s

en: Error printing
uk: Помилка друку

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
uk: Помилка перейменування файлу "%s" у "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
uk: Помилка перейменування файлу "%s": %s

en: Error renaming file to "%s": %s
uk: Помилка перейменування файлу в "%s": %s

en: Error writing to image file: %s
uk: Помилка при записуванні файлу зображення: %s

en: Even sheets
uk: Парні сторінки

en: Excess data in file
uk: Надлишкові дані у файлі

en: FLAGS
uk: ОЗНАКИ

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
uk: Не вдається закрити "%s" після запису зображення, можливо збережено не всі дані: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
uk: Не вдається завантажити дані RGB з файлу формату TIFF

en: Failed to load TIFF image
uk: Не вдається завантажити зображення TIFF

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
uk: Не вдається завантажити анімацію "%s": причина невідома, можливо файл зіпсований

en: Failed to load icon
uk: Не вдається завантажити значок

en: Failed to load image '%s': %s
uk: Не вдається завантажити зображення "%s": %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
uk: Не вдається завантажити зображення "%s": причина невідома, можливо файл пошкоджений

en: Failed to open '%s' for writing: %s
uk: Не вдається відкрити "%s" для запису: %s

en: Failed to open TIFF image
uk: Не вдається відкрити зображення TIFF

en: Failed to open file '%s': %s
uk: Не вдається відкрити файл "%s": %s

en: Failed to open temporary file
uk: Не вдається відкрити тимчасовий файл

en: Failed to read from temporary file
uk: Не вдається прочитати тимчасовий файл

en: Failed to rewrite header
uk: Не вдається перезаписати заголовок

en: Failed to save TIFF image
uk: Не вдається зберегти зображення TIFF

en: Failed to write TIFF data
uk: Не вдається записати дані TIFF

en: Failed to write cache file: %s
uk: Не вдається записати файл кешу: %s

en: Failed to write folder index
uk: Не вдається записати індекс каталогу

en: Failed to write hash table
uk: Не вдається записати хеш-таблицю

en: Failed to write header
uk: Не вдається записати заголовок

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
uk: Не вдається записати тимчасовий файл при завантаженні зображення XBM

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
uk: Не вдається записати тимчасовий файл під час завантаження зображення XPM

en: Failure reading GIF: %s
uk: Не вдається зчитати GIF: %s

en: Fatal error in PNG image file: %s
uk: Критична помилка у файлі зображення PNG: %s

en: Fatal error reading PNG image file
uk: Критична помилка зчитування файлу зображення PNG

en: Fatal error reading PNG image file: %s
uk: Критична помилка зчитування файлу зображення PNG: %s

en: File
uk: Файл

en: File System
uk: Файлова система

en: File System Root
uk: Корінь файлової системи

en: File does not appear to be a GIF file
uk: Файл не схожий на GIF

en: File not found: %s
uk: Не вдається знайти файл: %s

en: Files
uk: Файли

en: Find and _Replace
uk: Знайти й за_мінити

en: Finishing
uk: Завершення

en: Fol_ders
uk: _Теки

en: Folder unreadable: %s
uk: Не вдається зчитати каталог: %s

en: Folders
uk: Теки

en: Font
uk: Шрифт

en: Font Selection
uk: Вибір шрифту

en: Full Volume
uk: Повна гучність

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
uk: Файл формату GIF містив пошкоджені дані (можливо його було обрізано?)

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
uk: Зображення формату GIF не має глобальної мапи кольорів, і кадр в ньому не має локальної мапи кольорів.

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
uk: Зображення GIF пошкоджене (невірне стиснення LZW)

en: GIF image loader cannot understand this image.
uk: Завантажувач зображень GIF формату не може зрозуміти це зображення.

en: GIF image was truncated or incomplete.
uk: Зображення формату GIF обрізане чи незавершене.

en: GTK+ Options
uk: Параметри GTK+

en: GTK+ debugging flags to set
uk: Встановити вказані ознаки налагодження GTK+

en: GTK+ debugging flags to unset
uk: Скинути вказані налагоджувальні ознаки GTK+

en: Gamma
uk: Гама

en: Gdk debugging flags to set
uk: Встановити налагоджувальні ознаки Gdk

en: Gdk debugging flags to unset
uk: Скинути налагоджувальні ознаки Gdk

en: General
uk: Загальні

en: Group
uk: Група

en: High
uk: Високий

en: Icon '%s' not present in theme
uk: Значок "%s" відсутній у темі

en: Icon has zero height
uk: Висота значка дорівнює нулю

en: Icon has zero width
uk: Ширина значка дорівнює нулю

en: Image Quality
uk: Якість зображення

en: Image file '%s' contains no data
uk: Файл зображення "%s" не містить даних

en: Image format unknown
uk: Невідомий формат зображення

en: Image has invalid width and/or height
uk: Зображення має неправильну висоту та/чи ширину

en: Image has unsupported bpp
uk: Зображення має непідтримувану кількість біт на точку

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
uk: Зображення має непідтримувану кількість %d-бітових площин

en: Image has zero height
uk: Зображення має нульову висоту

en: Image has zero width
uk: Зображення має нульову ширину

en: Image header corrupt
uk: Заголовок зображення пошкоджений

en: Image pixel data corrupt
uk: Пошкоджені піксельні дані зображення

en: Image too large to be saved as ICO
uk: Зображення надто велике для збереження у форматі ICO

en: Image type '%s' is not supported
uk: Зображення типу "%s" не підтримуються

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
uk: Модуль завантаження зображень %s не експортує відповідний інтерфейс; можливо, модуль лишився від іншої версії GTK?

en: Increase Indent
uk: Збільшити відступ

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
uk: Не підтримується поступове завантаження зображення у форматі "%s"

en: Information
uk: Інформація

en: Input
uk: Ввід

en: Input _Methods
uk: М_етоди вводу

en: Insufficient memory to load PNG file
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження файлу PNG

en: Insufficient memory to load PNM context struct
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження структури вмісту PNM

en: Insufficient memory to load PNM file
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження файлу PNM

en: Insufficient memory to load XBM image file
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження файлу зображення XBM

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження зображення, спробуйте закрити деякі програми, щоб звільнити пам'ять

en: Insufficient memory to open TIFF file
uk: Не достатньо пам'яті для відкривання файлу TIFF

en: Insufficient memory to save image into a buffer
uk: Недостатньо пам'яті для збереження файлу у буфері

en: Insufficient memory to save image to callback
uk: Недостатньо пам'яті для збереження файлу зображення

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
uk: Недостатньо пам'яті для збереження %ld з %ld зображень; спробуйте закрити деякі програми, щоб зменшити кількість використаної пам'яті

en: Internal error in the GIF loader (%s)
uk: Внутрішня помилка при завантаженні GIF (%s)

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
uk: Внутрішня помилка: модуль завантаження зображень "%s" не може завершити операцію, але він не повідомив про причину помилки.

en: Inuktitut (Transliterated)
uk: Інуктітут (Транслітерація)

en: Invalid URI
uk: Неправильний URI

en: Invalid UTF-8
uk: Неправильний UTF-8

en: Invalid XBM file
uk: Неправильний файл XBM

en: Invalid XPM header
uk: Неправильний заголовок XBM

en: Invalid argument to PrintDlgEx
uk: Неправильний аргумент для PrintDlgEx

en: Invalid file name
uk: Неправильна назва файлу

en: Invalid filename: %s
uk: Неправильна назва файлу: %s

en: Invalid handle to PrintDlgEx
uk: Неправильний дескриптор для PrintDlgEx

en: Invalid header in animation
uk: Неправильний заголовок у анімації

en: Invalid header in icon
uk: Неправильний заголовок у файлі значка

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
uk: Неправильний вказівник для PrintDlgEx

en: Invalid root element: '%s'
uk: Неправильний кореневий елемент: '%s'

en: Invalid type function: `%s'
uk: Неправильний тип функції: `%s'

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
uk: Якість формату JPEG має бути в діапазоні від 0 до 100; значення "%d" неприпустиме.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
uk: Якість формату JPEG має бути в діапазоні від 0 до 100; значення "%s" не вдається опрацювати.

en: Job
uk: Завдання

en: Job Details
uk: Відомості про завдання

en: Justify|_Center
uk: По _центру

en: Justify|_Fill
uk: По _ширині

en: Justify|_Left
uk: _Ліворуч

en: Justify|_Right
uk: _Праворуч

en: Keys
uk: Клавіші

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
uk: Ключі для блоків тексту в зображенні формату PNG мають бути символами з набору ASCII.

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
uk: Ключі для блоків тексту в зображенні формату PNG мають містити не менше 1 та не більше 79 символів.

en: LRE Left-to-right _embedding
uk: LRE Вс_тавка зліва направо

en: LRM _Left-to-right mark
uk: LRM Позначка з_ліва направо

en: LRO Left-to-right _override
uk: LRO Пе_рекривання зліва направо

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Layout
uk: Розташування

en: License
uk: Ліцензія

en: Load additional GTK+ modules
uk: Завантажити додаткові модулі GTK+

en: Location
uk: Розташування

en: Low
uk: Низький

en: Make X calls synchronous
uk: Вимкнути синхронні виклики X

en: Make all warnings fatal
uk: Зробити усі попередження фатальними

en: Malformed chunk in animation
uk: Неправильний фрагмент у анімації

en: Manage Custom Sizes
uk: Керування власними розмірами

en: Manage Custom Sizes...
uk: Керування власними розмірами...

en: Margins from Printer...
uk: Поля з принтера...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
uk: Поля:
     ліве: %s %s
     праве: %s %s
     верхнє: %s %s
     нижнє: %s %s

en: Maximum color value in PNM file is 0
uk: Максимальне значення кольору у файлі формату PNM дорівнює 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
uk: Максимальне значення кольору у файлі формату PNM надто велике

en: Media|P_ause
uk: П_ауза

en: Media|Pre_vious
uk: _Попередній

en: Media|R_ewind
uk: _Назад

en: Media|_Forward
uk: В_перед

en: Media|_Next
uk: Да_лі

en: Media|_Play
uk: _Відтворити

en: Media|_Record
uk: _Запис

en: Media|_Stop
uk: З_упинити

en: Medium
uk: Середній

en: Modified
uk: Змінено

en: Multipress
uk: Мультипрес

en: Muted
uk: Приглушити

en: NAME
uk: НАЗВА

en: Name
uk: Назва

en: Name too long
uk: Назва надто довга

en: Navigation|_Back
uk: Н_азад

en: Navigation|_Bottom
uk: В самий _низ

en: Navigation|_Down
uk: В_низ

en: Navigation|_First
uk: В _початок

en: Navigation|_Forward
uk: В_перед

en: Navigation|_Last
uk: В кіне_ць

en: Navigation|_Top
uk: В самий _верх

en: Navigation|_Up
uk: В_гору

en: Need user intervention
uk: Потрібне втручання користувача

en: Network Drive (%s)
uk: Мережний пристрій (%s)

en: New Folder
uk: Створити теку

en: New accelerator...
uk: Нова комбінація клавіш...

en: No XPM header found
uk: Не знайдено заголовок XPM

en: No deserialize function found for format %s
uk: Не знайдено функцію десеріалізації для формату %s

en: No extended input devices
uk: Розширені пристрої вводу відсутні

en: No item for URI '%s' found
uk: Для URI не знайдено '%s'

en: No items found
uk: Елементи не знайдені

en: No palette found at end of PCX data
uk: Не знайдено палітри в кінці файлі формату PCX

en: No recently used resource found with URI `%s'
uk: Ресурс, що нещодавно використовувався не знайдено URI `%s'

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
uk: Немає індексного файлу теми у "%s".
    Якщо ви дійсно бажаєте створити тут кеш значків, використовуйте --ignore-theme-index.

en: None
uk: Немає

en: Not a valid icon cache: %s
uk: Некоректний кеш: %s

en: Not a valid page setup file
uk: Некоректний файл налаштовування друку

en: Not available
uk: Недоступно

en: Not enough free memory
uk: Недостатньо вільної пам'яті

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
uk: Недостатньо пам'яті для створення кадру файлу GIF

en: Not enough memory to load GIF file
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження файлу GIF

en: Not enough memory to load ICO file
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження файлу у форматі ICO

en: Not enough memory to load RAS image
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження RAS-зображення

en: Not enough memory to load animation
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження анімації

en: Not enough memory to load bitmap image
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження растрового зображення

en: Not enough memory to load icon
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження значка

en: Not enough memory to load image
uk: Недостатньо пам'яті для завантаження зображення

en: Odd sheets
uk: Непарні сторінки

en: On _hold
uk: О_чікування

en: One Sided
uk: З однієї сторони

en: Op_acity:
uk: Не_прозорість:

en: Open '%s'
uk: Відкрити '%s'

en: Other...
uk: Інший...

en: Out of paper
uk: Немає паперу

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
uk: Найбільш віддаленим елементом у тексті має бути <text_view_markup>, а не <%s>

en: Output Tray
uk: Лоток виводу

en: Output a C header file
uk: Видавати файл заголовків на мові C

en: Output t_ray:
uk: _Лоток виводу:

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
uk: Перезаписати існуючий кеш, навіть якщо він оновлений

en: PDF _Pop directional formatting
uk: PDF П_опередній напрям

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
uk: Стиснення формату PNG має бути в діапазоні від 0 до 9; значення "%d" неприпустиме.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
uk: Стиснення формату PNG має бути в діапазоні від 0 до 9; значення "%s" не вдається опрацювати.

en: PNM file has an image height of 0
uk: Файл PNM містить зображення нульової висоти

en: PNM file has an image width of 0
uk: Файл PNM містить зображення нульової ширини

en: PNM file has an incorrect initial byte
uk: Файл PNM має некоректний перший байт

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
uk: Файл формату PNM має незрозумілий підформат PNM

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
uk: Завантажувач зображень формату PNM не підтримує цей підформат PNM

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
uk: Завантажувач зображень формату PNM очікував знайти ціле число, але не знайшов його

en: Page %u
uk: Сторінка %u

en: Page Setup
uk: Параметри сторінки

en: Pages Per Sheet
uk: Сторінок на аркуш

en: Pages per _sheet:
uk: Сторінок на _аркуш:

en: Pages per _side:
uk: Сторінок на _сторону:

en: Paper
uk: Папір

en: Paper Margins
uk: Поля сторінки

en: Paper Size
uk: Розмір паперу

en: Paper Source
uk: Джерело паперу

en: Paper Type
uk: Тип паперу

en: Paper _source:
uk: Д_жерело паперу:

en: Paper _type:
uk: _Тип паперу:

en: Path is not a folder: '%s'
uk: Шлях не є текою: '%s'

en: Paused
uk: Призупинено

en: Pick a Color
uk: Вибір кольору

en: Pick a Font
uk: Виберіть шрифт

en: Places
uk: Місця

en: Portrait
uk: Книжкова

en: Position on the color wheel.
uk: Позиція у колірному крузі.

en: Premature end-of-file encountered
uk: Передчасне завершення файлу

en: Preparing
uk: Підготовка

en: Preparing %d
uk: Підготовка %d

en: Pri_ority:
uk: _Пріоритет:

en: Print
uk: Друк

en: Print Document
uk: Друкувати документ

en: Print Pages
uk: Друкувати сторінки

en: Print Pre_view
uk: _Попередній перегляд

en: Print to File
uk: Друкувати у файл

en: Print to LPR
uk: Друкувати на LPR

en: Print to Test Printer
uk: Друкувати на текстовий принтер

en: Printer
uk: Принтер

en: Printer Default
uk: Типовий принтер

en: Printer offline
uk: Принтер вимкнено

en: Printing %d
uk: Друк %d

en: Program class as used by the window manager
uk: Клас програми, як він використовується менеджером

en: Program name as used by the window manager
uk: Назва програми, яка використовується менеджером вікон

en: Question
uk: Запитання

en: RAS image has bogus header data
uk: Заголовок зображення формату RAS містить неправильні дані

en: RAS image has unknown type
uk: RAS-зображення має невідомий тип

en: RLE Right-to-left e_mbedding
uk: LRE Вст_авка справа наліво

en: RLM _Right-to-left mark
uk: RLM Позначка с_права наліво

en: RLO Right-to-left o_verride
uk: RLO Пере_кривання справа наліво

en: Ra_nge
uk: _Діапазон

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
uk: Формат Raw PNM вимагає точно один пропуск перед даними зразка

en: Raw PNM image type is invalid
uk: Неправильний тип зображення формату Raw PNM

en: Really delete file "%s"?
uk: Дійсно видалити файл "%s"?

en: Received invalid color data
uk: Отримано неправильні дані кольору

en: Recently Used
uk: Недавні документи

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove the bookmark '%s'
uk: Видалити закладку '%s'

en: Remove the selected bookmark
uk: Видалити виділену закладку

en: Rename File
uk: Перейменування файлу

en: Rename file "%s" to:
uk: Перейменувати файл "%s" на:

en: Rename...
uk: Перейменувати...

en: Reverse landscape
uk: Обернена альбомна

en: Reverse portrait
uk: Обернена книжкова

en: SCREEN
uk: ЕКРАН

en: Same as --no-wintab
uk: Те саме що --no-wintab

en: Save _As
uk: Зберегти _як

en: Save in _folder:
uk: Зберегти у _теці:

en: Sc_ale:
uk: _Масштаб:

en: Screen
uk: Екран

en: Scroll arrow spacing
uk: Простір навколо стрілки прокрутки

en: Search
uk: Пошук

en: Secret
uk: Секретно

en: Select A File
uk: Виберіть файл

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
uk: Виберіть бажаний колір на зовнішньому колі. Виберіть темніший чи світліший відтінок, використовуючи внутрішній трикутник.

en: Select which type of documents are shown
uk: Виберіть типи документів, що відображаються

en: Select which types of files are shown
uk: Виберіть типи файлів, що відображаються

en: Serialized data is malformed
uk: Серіалізовані дані неправильно сформовані

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
uk: Серіалізовані дані неправильно сформовані. Першим розділом не є GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Shortcut %s already exists
uk: Ярлик %s вже існує

en: Shortcut %s does not exist
uk: Ярлика %s не існує

en: Show GTK+ Options
uk: Показати параметри GTK+

en: Show _Hidden Files
uk: Показати при_ховані файли

en: Show _Private Resources
uk: _Показати особисті ресурси

en: Si_ze:
uk: _Розмір:

en: Size
uk: Розмір

en: Size of the palette in 8 bit mode
uk: Розмір палітри у 8-бітному режимі

en: Some of the settings in the dialog conflict
uk: Деякі параметри у діалоговому вікні конфліктують

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
uk: Вкажіть один або більше діапазонів,
     наприклад 1-3,7,11

en: Stack overflow
uk: Стек переповнений

en: Standard
uk: Стандарт

en: Status
uk: Стан

en: TGA image has invalid dimensions
uk: Неправильний розмір зображення у форматі TGA

en: TGA image type not supported
uk: Тип зображення TGA не підтримується

en: TIFFClose operation failed
uk: Помилка операції TIFFClose

en: T_wo-sided:
uk: З _двох сторін:

en: Tag "%s" already defined
uk: Тег "%s" вже визначений

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
uk: Тег "%s" не існує у буфері, тег не може бути створений

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
uk: Тег "%s" маж помилковий пріоритет "%s"

en: Tag "%s" has not been defined.
uk: Тег "%s" не було визначено.

en: Thai-Lao
uk: Таї-Лао

en: The ANI image format
uk: Формат зображень ANI

en: The BMP image format
uk: Формат зображень BMP

en: The GIF image format
uk: Формат зображень GIF

en: The ICO image format
uk: Формат зображень ICO

en: The JPEG image format
uk: Формат зображень JPEG

en: The PCX image format
uk: Формат зображень PCX

en: The PNG image format
uk: Формат зображень PNG

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
uk: Родина форматів зображень PNM/PBM/PGM/PPM

en: The Sun raster image format
uk: Формат растрових зображень компанії Sun

en: The TIFF image format
uk: Формат зображень TIFF

en: The Targa image format
uk: Формат зображень Targa

en: The URI bound to this button
uk: URI, що прив'язаний до цієї кнопки

en: The WBMP image format
uk: Формат зображень WBMP

en: The XBM image format
uk: Формат зображень XBM

en: The XPM image format
uk: Формат зображень XPM

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
uk: Атрибут "%s" знайдено двічі у елементі <%s>

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
uk: Вибраний вами колір. Можете перетягнути його в палітру, щоб зберегти для подальшого використання.

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
uk: Файл "%s" знаходиться на іншій машині (з назвою %s) і може бути недоступним цій програмі.
    Бажаєте вибрати саме його?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
uk: Файл вже існує у "%s". Перезапис призведе до втрати вмісту.

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
uk: Назва файлу "%s" містить символи, які не можна використовувати у назвах файлів

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
uk: Назву файлу "%s" не вдається перетворити в UTF-8 (спробуйте встановити змінну середовища G_FILENAME_ENCODING): %s

en: The folder contents could not be displayed
uk: Не вдається відобразити вміст теки

en: The folder could not be created
uk: Не вдається створити теку

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
uk: Не вдається створити теку, вже існує файл з тією самою назвою. Спробуйте вказати іншу назву теки, чи перейменувати існуючий файл.

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
uk: Назва теки "%s" містить символи, які не можна використовувати у назвах тек

en: The generated cache was invalid.
uk: Створений кеш містить помилки.

en: The license of the program
uk: Програма ліцензії

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "%s". Please use a different name.
uk: Назва "%s" неправильна, бо вона містить символ "%s". Будь ласка, виберіть іншу назву.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
uk: Раніше вибраний колір для порівняння з поточним вибраним кольором. Ви можете перетягти цей колір у палітру чи зробити цей колір поточним, перетягнувши його у розміщений збоку зразок.

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
uk: Не вдається з'єднатися з службою індексованого пошуку. Перевірте, що службу запущено.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
uk: Кнопка-перемикач, до групи якої належить дана кнопка.

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
uk: Ця збірка gdk-pixbuf не підтримує збереження зображень у такому форматі: %s

en: This file system does not support mounting
uk: Ця файлова система не підтримує монтування

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
uk: Ця функція не реалізована для віджета класу '%s'

en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
uk: Тигринья (Еритрея, EZ+)

en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
uk: Тигринья (Ефіопія, EZ+)

en: Today at %H:%M
uk: Сьогодні о %H:%M

en: Top Secret
uk: Цілковито секретно

en: Topdown BMP images cannot be compressed
uk: Перегорнуті зображення формату BMP не можуть бути стиснені

en: Transformed JPEG has zero width or height.
uk: Перетворене зображення формату JPEG має нульову ширину чи висоту.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
uk: Перетворене зображення формату PNG має непідтримувану кількість каналів, їх має бути 3 чи 4.

en: Transformed PNG has zero width or height.
uk: Перетворене зображення формату PNG має нульову ширину чи висоту.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
uk: Перетворене зображення формату PNG не має тип RGB чи RGBA.

en: Translated by
uk: Переклад

en: Transparency of the color.
uk: Прозорість вибраного кольору.

en: Turn off verbose output
uk: Вимкнути розширений вивід

en: Two Sided
uk: З двох сторін

en: Type a file name
uk: Введіть назву файлу

en: Type name of new folder
uk: Введіть назву нової теки

en: Unable to find an item with URI '%s'
uk: Не вдається знайти елемент з URI '%s'

en: Unable to find include file: "%s"
uk: Не вдається знайти файл, що включається: "%s"

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
uk: Не вдається завантажити модуль завантаження зображення: %s: %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
uk: Файл із зображенням не знайдено в pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
uk: Не вдається віднайти механізм роботи з темами у module_path: "%s",

en: Unclassified
uk: Не класифіковано

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
uk: Несподівана бітова глибина для елементів мапи кольорів

en: Unexpected character data on line %d char %d
uk: Несподівані символьні дані (рядок %d, символ %d)

en: Unexpected end of PNM image data
uk: Несподіване завершення даних зображення PNM

en: Unexpected icon chunk in animation
uk: Несподівана послідовність кадрів в анімації

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
uk: Несподіваний початковий тег "%s" (рядок %d, символ %d)

en: Unhandled tag: '%s'
uk: Необроблюваний тег: '%s'

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown attribute '%s' on line %d char %d
uk: Невідомий атрибут "%s" (рядок %d, символ %d)

en: Unknown error when trying to deserialize %s
uk: Невідома помилка при спробі десеріалізації %s

en: Unknown item
uk: Невідомий елемент

en: Unrecognized image file format
uk: Нерозпізнаний формат файлу зображення

en: Unspecified error
uk: Невизначена помилка

en: Unsupported JPEG color space (%s)
uk: Простір кольорів (%s) формату JPEG не підтримується

en: Unsupported animation type
uk: Непідтримуваний тип анімації

en: Unsupported depth for ICO file: %d
uk: Глибина кольору %d для формату ICO не підтримується

en: Unsupported icon type
uk: Непідтримуваний тип значка

en: Untitled filter
uk: Фільтр без назви

en: Up Path
uk: Вгору по дереву

en: Urgent
uk: Терміново

en: Validate existing icon cache
uk: Перевірити поточний кеш значків

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
uk: Значення для блоку тексту "%s" в зображенні формату PNG не може бути перетворено в кодування ISO-8859-1.

en: Version %s of the GIF file format is not supported
uk: Формат файлу GIF версії %s не підтримується

en: Vietnamese (VIQR)
uk: В'єтнамська (VIQR)

en: Volume
uk: Гучність:

en: Volume Down
uk: Тихіше

en: Volume Up
uk: Гучніше

en: Warning
uk: Попередження

en: Width or height of TIFF image is zero
uk: Ширина чи висота зображення TIFF дорівнює нулю

en: Window
uk: Вікно

en: Written by
uk: Автор

en: X Input Method
uk: Метод XInput

en: X _tilt:
uk: Н_ахил X

en: X display to use
uk: X-дисплей що використовується

en: X screen to use
uk: X-екран, що використовується

en: XPM file has image height <= 0
uk: Висота зображення XPM <= 0

en: XPM file has image width <= 0
uk: Ширина зображення XPM <= 0

en: XPM file has invalid number of colors
uk: XPM має неправильну кількість кольорів

en: XPM has invalid number of chars per pixel
uk: XPM має неправильну кількість байтів на точку

en: Y t_ilt:
uk: На_хил Y:

en: Yesterday at %H:%M
uk: Вчора о %H:%M

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
uk: Ви можете ввести в цьому рядку або шістнадцяткове значення кольору (в стилі HTML), або назву кольору англійською. Наприклад, "orange".

en: ZWJ Zero width _joiner
uk: ZWJ Нульовий _з'єднувач

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
uk: ZWNJ Нульовий _роз'єднувач

en: ZWS _Zero width space
uk: ZWS _Нульовий пропуск

en: Zoom _In
uk: З_більшити

en: Zoom _Out
uk: З_меншити

en: _About
uk: _Про програму

en: _Add
uk: _Додати

en: _Add to Bookmarks
uk: _Додати до закладок

en: _After:
uk: _Після:

en: _All
uk: _Всі

en: _Apply
uk: Заст_осувати

en: _Ascending
uk: За _зростанням

en: _Billing info:
uk: _Розташування:

en: _Blue:
uk: _Синій:

en: _Bold
uk: Напів_жирний

en: _Bottom:
uk: _Нижнє:

en: _Browse for other folders
uk: О_глянути інші теки

en: _CD-Rom
uk: Ком_пакт-диск

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Clear
uk: О_чистити

en: _Clear List
uk: О_чистити список

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Color
uk: _Колір

en: _Convert
uk: Пере_творити

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: _Delete
uk: В_идалити

en: _Descending
uk: За _спаданням

en: _Device:
uk: _Пристрій:

en: _Discard
uk: Відки_нути

en: _Disconnect
uk: _Відключити

en: _Edit
uk: _Правка

en: _Execute
uk: Вико_нати

en: _Family:
uk: _Гарнітура:

en: _Files
uk: _Файли

en: _Find
uk: З_найти

en: _Floppy
uk: _Дискета

en: _Folder name:
uk: Назва _теки:

en: _Font
uk: _Шрифт

en: _Format for:
uk: _Формат для:

en: _Fullscreen
uk: На весь _екран

en: _Gamma value
uk: _Гама-значення

en: _Green:
uk: _Зелений:

en: _Harddisk
uk: _Жорсткий диск

en: _Height:
uk: _Висота:

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Home
uk: _Домашня тека

en: _Hue:
uk: Відт_інок:

en: _Index
uk: _Індекс

en: _Information
uk: _Інформація

en: _Insert Unicode Control Character
uk: Вс_тавити керівний символ Юнікоду

en: _Italic
uk: _Курсив

en: _Jump to
uk: Пере_йти до

en: _Leave Fullscreen
uk: _Лишити на весь екран

en: _Left:
uk: _Ліве:

en: _License
uk: _Ліцензія

en: _Location:
uk: _Адреса:

en: _Mode:
uk: _Режим:

en: _Name:
uk: _Назва:

en: _Network
uk: _Мережа

en: _New
uk: _Створити

en: _New Folder
uk: _Створити теку

en: _No
uk: Н_і

en: _Normal Size
uk: З_вичайний розмір

en: _Now
uk: _Зараз

en: _OK
uk: _Гаразд

en: _Only print:
uk: Друкувати _лише:

en: _Open
uk: _Відкрити

en: _Orientation:
uk: _Розташування:

en: _Output format
uk: Формат _виводу

en: _Palette:
uk: _Палітра:

en: _Paper size:
uk: _Розмір паперу:

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: _Places
uk: _Місця

en: _Preferences
uk: П_араметри

en: _Pressure:
uk: _Натиск:

en: _Preview:
uk: _Перегляд:

en: _Print
uk: Д_рук

en: _Properties
uk: В_ластивості

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: _Red:
uk: _Червоний:

en: _Redo
uk: Пов_торити

en: _Refresh
uk: _Оновити

en: _Remove
uk: В_идалити

en: _Remove From List
uk: В_идалити зі списку

en: _Rename
uk: Перей_менувати

en: _Rename File
uk: Перей_менувати файл

en: _Replace
uk: _Замінити

en: _Reverse
uk: _Обернено

en: _Revert
uk: Від_новити

en: _Right:
uk: _Праве:

en: _Saturation:
uk: Нас_иченість:

en: _Save
uk: З_берегти

en: _Save color here
uk: З_берегти колір тут

en: _Save in folder:
uk: З_берегти у теці:

en: _Search:
uk: П_ошук:

en: _Selection:
uk: _Вибір:

en: _Spell Check
uk: Перевірка _орфографії

en: _Stop
uk: З_упинити

en: _Strikethrough
uk: Зак_реслений

en: _Style:
uk: _Стиль:

en: _Top:
uk: _Верхнє:

en: _Undelete
uk: _Скасувати видалення

en: _Underline
uk: П_ідкреслений

en: _Undo
uk: В_ернути

en: _Value:
uk: _Яскравість:

en: _Wheel:
uk: _Колесо

en: _Width:
uk: _Ширина:

en: _Yes
uk: _Так

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
uk: абвгґд АБВГҐД abcde ABCDE

en: calendar year format|%Y
uk: %Y

en: calendar:day:digits|%d
uk: %d

en: calendar:week:digits|%d
uk: %d

en: calendar:week_start:0
uk: calendar:week_start:1

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
uk: знайдено різні idatas для символічних посилань '%s' та '%s'

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
uk[0]: не вдається розподілити %u байт для буферу зображення
uk[1]: не вдається розподілити %u байти для буферу зображення
uk[2]: не вдається розподілити %u байтів для буферу зображення

en: inch
uk: дюйми

en: keyboard label|Alt
uk: Alt

en: keyboard label|BackSpace
uk: BackSpace

en: keyboard label|Backslash
uk: Backslash

en: keyboard label|Begin
uk: Begin

en: keyboard label|Ctrl
uk: Ctrl

en: keyboard label|Delete
uk: Delete

en: keyboard label|Down
uk: Вниз

en: keyboard label|End
uk: End

en: keyboard label|Escape
uk: Esc

en: keyboard label|Home
uk: Home

en: keyboard label|Hyper
uk: Hyper

en: keyboard label|Insert
uk: Insert

en: keyboard label|KP_Begin
uk: KP_Begin

en: keyboard label|KP_Delete
uk: KP_Delete

en: keyboard label|KP_Down
uk: KP_Down

en: keyboard label|KP_End
uk: KP_End

en: keyboard label|KP_Enter
uk: KP_Enter

en: keyboard label|KP_Home
uk: KP_Home

en: keyboard label|KP_Insert
uk: KP_Insert

en: keyboard label|KP_Left
uk: KP_Left

en: keyboard label|KP_Next
uk: KP_Next

en: keyboard label|KP_Page_Down
uk: KP_Page_Down

en: keyboard label|KP_Page_Up
uk: KP_Page_Up

en: keyboard label|KP_Prior
uk: KP_Prior

en: keyboard label|KP_Right
uk: KP_Right

en: keyboard label|KP_Space
uk: KP_Space

en: keyboard label|KP_Tab
uk: KP_Tab

en: keyboard label|KP_Up
uk: KP_Up

en: keyboard label|Left
uk: Вліво

en: keyboard label|Meta
uk: Meta

en: keyboard label|Multi_key
uk: Multi_key

en: keyboard label|Num_Lock
uk: Num_Lock

en: keyboard label|Page_Down
uk: Page_Down

en: keyboard label|Page_Up
uk: Page_Up

en: keyboard label|Pause
uk: Pause

en: keyboard label|Print
uk: Print

en: keyboard label|Return
uk: Enter

en: keyboard label|Right
uk: Направо

en: keyboard label|Scroll_Lock
uk: Scroll_Lock

en: keyboard label|Shift
uk: Shift

en: keyboard label|Space
uk: Пробіл

en: keyboard label|Super
uk: Super

en: keyboard label|Sys_Req
uk: Sys_Req

en: keyboard label|Tab
uk: Tab

en: keyboard label|Up
uk: Вгору

en: none
uk: немає

en: output.%s
uk: вивід.%s

en: paper size|#10 Envelope
uk: Конверт #10

en: paper size|#11 Envelope
uk: Конверт #11

en: paper size|#12 Envelope
uk: Конверт #12

en: paper size|#14 Envelope
uk: Конверт #14

en: paper size|#9 Envelope
uk: Конверт #9

en: paper size|10x11
uk: 10x11

en: paper size|10x13
uk: 10x13

en: paper size|10x14
uk: 10x14

en: paper size|10x15
uk: 10x15

en: paper size|11x12
uk: 11x12

en: paper size|11x15
uk: 11x15

en: paper size|12x19
uk: 12x19

en: paper size|5x7
uk: 5x7

en: paper size|6x9 Envelope
uk: Конверт 6x9

en: paper size|7x9 Envelope
uk: Конверт 7x9

en: paper size|9x11 Envelope
uk: Конверт 9x11

en: paper size|A0
uk: A0

en: paper size|A0x2
uk: A0x2

en: paper size|A0x3
uk: A0x3

en: paper size|A1
uk: A1

en: paper size|A10
uk: A10

en: paper size|A1x3
uk: A1x3

en: paper size|A1x4
uk: A1x4

en: paper size|A2
uk: A2

en: paper size|A2x3
uk: A2x3

en: paper size|A2x4
uk: A2x4

en: paper size|A2x5
uk: A2x5

en: paper size|A3
uk: A3

en: paper size|A3 Extra
uk: A3 Extra

en: paper size|A3x3
uk: A3x3

en: paper size|A3x4
uk: A3x4

en: paper size|A3x5
uk: A3x5

en: paper size|A3x6
uk: A3x6

en: paper size|A3x7
uk: A3x7

en: paper size|A4
uk: A4

en: paper size|A4 Extra
uk: A4 Extra

en: paper size|A4 Tab
uk: A4 Tab

en: paper size|A4x3
uk: A4x3

en: paper size|A4x4
uk: A4x4

en: paper size|A4x5
uk: A4x5

en: paper size|A4x6
uk: A4x6

en: paper size|A4x7
uk: A4x7

en: paper size|A4x8
uk: A4x8

en: paper size|A4x9
uk: A4x9

en: paper size|A5
uk: A5

en: paper size|A5 Extra
uk: A5 Extra

en: paper size|A6
uk: A6

en: paper size|A7
uk: A7

en: paper size|A8
uk: A8

en: paper size|A9
uk: A9

en: paper size|Arch A
uk: Arch A

en: paper size|Arch B
uk: Arch B

en: paper size|Arch C
uk: Arch C

en: paper size|Arch D
uk: Arch D

en: paper size|Arch E
uk: Arch E

en: paper size|B0
uk: B0

en: paper size|B1
uk: B1

en: paper size|B10
uk: B10

en: paper size|B2
uk: B2

en: paper size|B3
uk: B3

en: paper size|B4
uk: B4

en: paper size|B5
uk: B5

en: paper size|B5 Extra
uk: B5 Extra

en: paper size|B6
uk: B6

en: paper size|B6/C4
uk: B6/C4

en: paper size|B7
uk: B7

en: paper size|B8
uk: B8

en: paper size|B9
uk: B9

en: paper size|C0
uk: C0

en: paper size|C1
uk: C1

en: paper size|C10
uk: C10

en: paper size|C2
uk: C2

en: paper size|C3
uk: C3

en: paper size|C4
uk: C4

en: paper size|C5
uk: C5

en: paper size|C6
uk: C6

en: paper size|C6/C5
uk: C6/C5

en: paper size|C7
uk: C7

en: paper size|C7/C6
uk: C7/C6

en: paper size|C8
uk: C8

en: paper size|C9
uk: C9

en: paper size|Choukei 2 Envelope
uk: Конверт Choukei 2

en: paper size|Choukei 3 Envelope
uk: Конверт Choukei 3

en: paper size|Choukei 4 Envelope
uk: Конверт Choukei 4

en: paper size|DL Envelope
uk: Конверт DL

en: paper size|Dai-pa-kai
uk: Dai-pa-kai

en: paper size|European edp
uk: Европейський edp

en: paper size|Executive
uk: Executive

en: paper size|FanFold European
uk: Європейська FanFold

en: paper size|FanFold German Legal
uk: FanFold German Legal

en: paper size|FanFold US
uk: FanFold US

en: paper size|Folio
uk: Folio

en: paper size|Folio sp
uk: Folio sp

en: paper size|Government Legal
uk: Government Legal

en: paper size|Government Letter
uk: Government Letter

en: paper size|Index 3x5
uk: Index 3x5

en: paper size|Index 4x6 (postcard)
uk: Index 4x6 (поштова картка)

en: paper size|Index 4x6 ext
uk: Index 4x6 ext

en: paper size|Index 5x8
uk: Index 5x8

en: paper size|Invite Envelope
uk: Конверт Invite

en: paper size|Invoice
uk: Invoice

en: paper size|Italian Envelope
uk: Італійський конверт

en: paper size|JB0
uk: JB0

en: paper size|JB1
uk: JB1

en: paper size|JB10
uk: JB10

en: paper size|JB2
uk: JB2

en: paper size|JB3
uk: JB3

en: paper size|JB4
uk: JB4

en: paper size|JB5
uk: JB5

en: paper size|JB6
uk: JB6

en: paper size|JB7
uk: JB7

en: paper size|JB8
uk: JB8

en: paper size|JB9
uk: JB9

en: paper size|Monarch Envelope
uk: Конверт Monarch

en: paper size|Personal Envelope
uk: Конверт Personal

en: paper size|Postfix Envelope
uk: Конверт Postfix

en: paper size|Quarto
uk: Quarto

en: paper size|RA0
uk: RA0

en: paper size|RA1
uk: RA1

en: paper size|RA2
uk: RA2

en: paper size|ROC 16k
uk: ROC 16k

en: paper size|ROC 8k
uk: ROC 8k

en: paper size|SRA0
uk: SRA0

en: paper size|SRA1
uk: SRA1

en: paper size|SRA2
uk: SRA2

en: paper size|Small Photo
uk: Маленьке фото

en: paper size|Super A
uk: Super A

en: paper size|Super B
uk: Super B

en: paper size|Tabloid
uk: Tabloid

en: paper size|US Legal
uk: US Legal

en: paper size|US Legal Extra
uk: US Legal Extra

en: paper size|US Letter
uk: US Letter

en: paper size|US Letter Extra
uk: US Letter Extra

en: paper size|US Letter Plus
uk: US Letter Plus

en: paper size|Wide Format
uk: Широкий формат

en: paper size|a2 Envelope
uk: Конверт a2

en: paper size|asme_f
uk: asme_f

en: paper size|b-plus
uk: b-plus

en: paper size|c
uk: c

en: paper size|c5 Envelope
uk: Конверт c5

en: paper size|d
uk: d

en: paper size|e
uk: e

en: paper size|edp
uk: edp

en: paper size|f
uk: f

en: paper size|hagaki (postcard)
uk: hagaki (поштова картка)

en: paper size|jis exec
uk: jis exec

en: paper size|juuro-ku-kai
uk: juuro-ku-kai

en: paper size|kahu Envelope
uk: Конверт kahu

en: paper size|kaku2 Envelope
uk: Конверт kahu2

en: paper size|oufuku (reply postcard)
uk: oufuku (відповідна поштова кртка)

en: paper size|pa-kai
uk: pa-kai

en: paper size|prc 16k
uk: prc 16k

en: paper size|prc 32k
uk: prc 32k

en: paper size|prc1 Envelope
uk: Конверт prc1

en: paper size|prc10 Envelope
uk: Конверт prc10

en: paper size|prc2 Envelope
uk: Конверт prc2

en: paper size|prc3 Envelope
uk: Конверт prc3

en: paper size|prc4 Envelope
uk: Конверт prc4

en: paper size|prc5 Envelope
uk: Конверт prc5

en: paper size|prc6 Envelope
uk: Конверт prc6

en: paper size|prc7 Envelope
uk: Конверт prc7

en: paper size|prc8 Envelope
uk: Конверт prc8

en: paper size|you4 Envelope
uk: Конверт you4

en: print operation status|Blocking on issue
uk: Оновлено внаслідок помилки

en: print operation status|Finished
uk: Завершено

en: print operation status|Finished with error
uk: Завершено з помилкою

en: print operation status|Generating data
uk: Генерування даних

en: print operation status|Initial state
uk: Початковий стан

en: print operation status|Preparing to print
uk: Підготовка до друку

en: print operation status|Printing
uk: Друк

en: print operation status|Sending data
uk: Передача даних

en: print operation status|Waiting
uk: Очікування

en: progress bar label|%d %%
uk: %d %%

en: recent menu label|%d. %s
uk: %d. %s

en: recent menu label|_%d. %s
uk: _%d. %s

en: sdl|system
uk: system

en: test-output.%s
uk: тест-друку.%s

en: unsupported RAS image variation
uk: непідтримуваний тип зображення формату RAS

en: volume percentage|%d %%
uk: %d %%

en: year measurement template|2000
uk: 2000
